Zagorski štrukli или štruklji е популярно традиционно хърватско ястие, сервирано в домакинствата в регионите Хърватско Загорие и Загреб в северната част на страната, съставено от тесто и различни видове пълнеж, които могат да бъдат варени или печени.
Подготовката е еднаква както за варените, така и за печените видове щрукли. Тестото се разточва плоско и много тънко, или се разтегля с ръце, за да покрие плота. Смес от извара с яйца, заквасена сметана и сол се намазва на тънко върху кората или се поставя в единия край на кората на топки от сместа, на разстояние една от друга и се навива на руло, след което се нарязва с помощта на ръба на чиния, за да се запечатат крайчетата.
За печените щрукли парчетата се поставят в тава за печене, обилно покрити със сметана и се пекат за около 35-40 минути, или докато леко покафенеят отгоре.
За варени щрукли парчетата се слагат в съд с вряща подсолена вода. Лук нарязан на ситно и магданоз се запържват отделно до леко зачервяване и след това се добавят в тенджерата. След това щруклите се готвят за около 20 минути.
Но има и вариант на сладки щрукли, като след варене се поставят в чиния. В масло се запържват галета и се поливат щруклите, а отгоре се поръсват със захар.
Рецептата видях тук - https://www.youtube.com/watch?v=JVuY3uRtHTs, като намалих малко пропорциите за нашето домакинство. Направиш солени щрукли в тава и сладки варени щрукли, като от посочената смес по-долу разделих готовите щрукли на две. Едните изпекох, другите сварих.
Варените сладки щрукли са ми вече фаворит! Макар да не изглеждат примамливо вкусни, то вкусът компенсира вида им :)
Рецепта:
225 г бяло пшенично брашно
90 мл вода
1/2 разбито яйце
1/2 ч.л. сол
1 с.л. олио
От продуктите се замесва тесто. Разточва се на малка питка и се поставя в поднос поръсен с брашно. Отгоре се намазва с олио и се покрива с фолио, за да не образува коричка. Оставя се да почива 1 час.
Пълнеж:
300 г рикота или извара
70 мл млечна сметана за готвене, или заквасена сметана
1 яйце и половинката от разбитото за тестото
щипка сол
30-40 г разтопено краве масло
Смесват се рикотата, сметаната, яйцето и солта и сместа се разбърква.
За заливка на печените щрукли:
100 мл млечна сметана за готвене, или заквасена сметана
10 г краве масло за намазване на тавата
За гарниране на варените щрукли:
20 г масло
1 с.л. галета
кафява захар за поръсване
Когато тестото се отпусне се премества върху поръсен с брашно плот. Поръсва се с още малко брашно и се разточва на голям кръг. Последващо се разтегля с ръце на голяма прозрачна кора. Грубите крайчета на тестото се изрязват или отстраняват с пръсти, но може при последващо навиване на рулото просто да се подвият навътре.
Кората се намазва в единия край с разтопено краве масло /около 10 см от кората/ и се разпределя от пълнежа с изварата и сметаната на топчета /със супена лъжица/, на разстояние едно от друго. Кората се навива на руло до 1/3 и се отрязва с остър нож. Между топчетата, с помощта на ръба на чиния (режейки с нея се запечатват разрезите) се отрязват парченцата щрукли. Подреждат се едно до друго в тава намазана с краве масло. С втората 1/3 кора пак се процедира по същия начин.
Може да направите същото и с останалата част от кората, но може да си направите и варени сладки щрукли. Много са вкусни и са моят фаворит, след като опитах и двата видя, макар да предпочитам солени ястия.
Намазвате по същия начин кората с малко масло, поставяте пълнеж, отрязвате с чиния, да се запечатат щруклите и след това варите 5 минути във вряща подсолена вода на порции. /Не се притеснявайте, ако ви се струват прекалено меки/течни. Важното е, да са отрязани с ръба на чиния. Тя буквално ги запечатва. Като се сложат във врящата вода ще се стегне пълнежът./
Изваждате с решетъчна лъжица и подреждате в чиния.
Отгоре поливате със запържени в масло галета (около 20 г масло и супена лъжица галета), поръсвате със захар и сервирате топли.
Поръсих с кафява захар. Станаха просто разкошни!
Няма коментари:
Публикуване на коментар