четвъртък, 20 март 2014 г.

Най-лесният блат за пица и най-вкусната пица - Бъркана пица


На рецептата за тази бъркана пица попаднах съвсем случайно, търсейки мнения за тестото за пици на Бела.
Четейки все положителни мнения за бърканата пица и как вече е любимата пица в много семейства, реших и аз да изпробвам рецептата снощи и останах предоволна от получения резултат.
Ако обичате пица с тънък блат, която да е мекичка, да не изсъхва, да може да се претопли и пак да е мека; ако не обичате да месите, да разточвате, да бъркате - това е вашата пица.
Дори и препечени, крайчетата на пицата си остават меки. :)

Времето, което ми беше нужно за направата на една тава пица, от тестото до сервирането ѝ е 90 мин. Но, една тава не е достатъчна :) Да знаете, че се услажда и бързичко свършва. Затова, докато сложих да се пече едната пица и усещайки аромата ѝ, веднага забърках и второто тесто.

Рецептата за пицата видях тук: Бъркана пица и тук: Бъркана пица

Понеже има различни мнения в коментарите, на кой тестото му се получило по-течно, като за кекс, на кой по-гъсто тесто, но винаги накрая с отличен резултат, а някои хора споделят, че ако е по-течно тестото пекат блата за 5 минути и после подреждат продуктите и пак се получава вкусна пица, то реших и измерих продуктите за тестото, които аз използвах и ще опиша в тази публикация.
Като забележка отбелязвам веднага, че за моя вкус е нужно да се добави повече сол в тестото. Може би поне 1/2 ч.л. сол, а не щипка сол както е по-рецепта. По погрешка съм сложила 1 с.л. захар, вместо една чаена, но понеже се получи перфектно, оставям захарта в това количество, а ще добавя повече сол. След като прочетох коментарите за пицата, добавих и супена лъжица олио към съставките.
Кетчуп, лютеница, доматено пюре, малко трудно се разнасят при намазване, затова наредих първо гъбите на моята пица и отгоре намазах лютеницата.


Продукти за тестото:
* 220 мл хладка вода
* 1 с.л. захар
* 1/2 кубче прясна мая (21г) или 7 г суха мая

* 1 яйце
* 1 с.л. олио
* 1/2 ч.л. сол
* 240 г брашно

Във водата се разтваря маята. Добавя се захарта и се оставя да шупне. Появяват се мехурчета, като при газирана напитка - маята е готова.
В купа се смесват брашното, яйцето, солта, олиото и шупналата мая и всичко се разбърква с лъжица (не миксер, а лъжица).
В намазана с олио тава и поръсена с брашно се изсипва тестото и с лъжица се разпределя. Тестото е достатъчно за 1 голяма тава пица. Оставя се да постои около 20 мин.
Отгоре се подреждат продуктите, които ще използвате за пицата и слагате в студена фурна. Включвате на 180 градуса и печете 35-40 мин.
Получава се една страхотна пица, в която ще се влюбите! :)))


Аз направих две тави пица, като втората беше без месо.
Съставките, които използвах за плънката на 1 пица са:
* 100 г гъби
* лютеница за намазване - 1 малко бурканче
* 200 г свинско филе
* 125 грама Моцарела (1 пакетче)
* около 70-80 г топено сирене
* 100 г кашкавал
* босилек

За пицата без месо използвах само моцарела, кашкавал, топено сирене, гъби, лютеница и риган. Получи се страхотна пица.
Следващия път бих добавила и кисели краставички. :)


Това е. Който не е попадал досега на рецептата (като мен), веднага да запрята ръкави. :)
Снимките са тъмни, от снощи, но все пак да добиете представа как изглежда моята пица.
Опитайте и Бърза тънка пица без мая и набухватели


сряда, 12 март 2014 г.

Фалшиви зелеви сарми


Фалшиви, фалшиви, ама с месо :) Както се казва, тия с ориза са фалшименто, а тия минават за оригинал. :))
Малко истинска храна за тялото и душата е това, стига да не се смесва с хлебец и други въглехидрати, но в България обичаме да си топваме хляб, и почти винаги присъства на трапезата. Като изключим хляба от менюто, всичко им е полезно на тези сарми... и месцето, и сланината, и черния дроб, че и ферментиралото зелце.

Рецептата е проста. Трябва ви свинско месо нарязано на каренца, свински дроб нарязан на филийки, сланина нарязана на лентички и листа от кисело зеле. Подправките са по вкус и предпочитания. Сол, черен пипер, червен пипер, чубрица, майорана - каквото ви душа иска.






Слага се лист зеле в чиния, поставя се парче дроб, отгоре филийка сланина; следва каренце месо, и отново сланина. Завива се на сарма.
Подреждат се в тава или гювеч, или в какъвто съд сте решили да печете във фурната. Долива се вода, завива се с фолио съдът или се слага капак, и ястието се пече на около 200 градуса/ за час и половина/. Ако е в гювеч, за предпочитане на по-ниска температура, по продължително време.


вторник, 4 март 2014 г.

Торта Гараш



Показвала съм рецепта за тази торта в блога преди време Сладко изкушение, но днес реших да я удостоя със самостоятелна публикация, тъй като това е любимата ми торта.
Рецептата за Гараш торта взех от gaby_s, от форума Гответе с мен.
Рецептата е на известната Добрина Венкова.

Увеличих количеството шоколадов крем за тази торта, а от посочените съставки изпекох 4 по-дебели блата.
Между блатовете върху крема добавих начупени орехови ядки и стафиди. В оригиналната рецепта ги няма, така че може да се пропуснат.


Рецептата:
Продукти за блатовете:
* 10 белтъка
* 300 г. захар
* 400 г. смлени орехи

Продукти за крема:
* 300 г. краве масло
* 200 г. разтопен шоколад
* 6 жълтъка
* 100 г. захар
* 100 мл вода
* 1 прахче ванилия

Разбиваме белтъците на сняг като прибавяме на малки части захарта. Разбиваме до получаване на гъста смес, която като обърнем купата с дъното нагоре, не трябва да се стича. Смлените орехи прибавяме на части, като разбъркваме с дървена лъжица в една посока. Разделяме сместа на 5 равни части, за 5 блата, които изпичаме поотделно в тортена форма, застлана с хартия за печене и намазана с мазнина (олио). Печем в предварително загрята фурна на 180-190 градуса и проверяваме с клечка забодена в средата дали са готови.
Изваждаме и охлаждаме на решетка.
За да приготвим крема, сваряваме захарта на сироп с водата и шоколада, като бъркаме непрекъснато. Докато сиропът е още топъл, прибавяме жълтъците. Разбъркваме добре и оставяме да изстине. Разбиваме маслото и прибавяме по малко от изстиналата шоколадова смес, в която сме сложили и ванилия. Всичко разбъркваме до пълно хомогенизиране. Слепваме внимателно блатовете с крем. Намазваме тортата отгоре и отстрани със същия крем. Украсяваме по желание.
В случая за повече крем използвах общо: 
* 375 г краве масло
* 250 г тъмен шоколад
* 100 г млечен шоколад със стафиди
* 7 жълтъка
* 100 г захар
* 100 мл вода
* 1 прахче ванилия
Блатовете направих с посоченото количество съставки, но изпекох 4 блата в тортена форма с диаметър 26 см.
Между блатовете, върху крема, добавих орехови ядки и стафиди.







Панагюрски тутманик





Приятелите ми от кулинарните среди са наясно, че съм голям фен на тестото. Фен съм и на мазничките тестени изделия.
В почивните дни реших да приготвя турманик. Имам изпитана и много сполучлива рецепта Тутманикът на бабата на Ивайло, но този път реших да опитам нещо различно.
Рецептата за Панагюрски тутманик бях видяла не много отдавна в предаването Бон Апети, но бях забравила за нея, и захващайки се да приготвя тутманика, в съзнанието ми изплуваха само спомени за катовете тесто, и че се сгъваше си спомних, но не и че е панагюрски тутманик, и че е по-различна подредбата.
Както и да е.
Представям ви моя вариант на Панагюрски тутманик. Това не е оригиналната рецепта за направа на Панагюрски тутманик.


За тестото:
* 20 г жива заводска мая (от калъп), или жива мая кубче от магазина (около 30г)
* 250 мл вода
* 150 г кисело мляко
* 2 яйчни белтъка
* 30 г мас
* 30 г краве масло
* 30 мл олио
* 2 ч.л.сол
* 2 с.л. захар
* 800 г брашно

За намазване на корите:
* 100 г разтопена свинска мас
* 100 г разтопено краве масло
* 500 г натрошено сирене (моето беше козе сирене)

За намазване на тутманика:
* 2 яйчни жълтъка
* 2 с.л. кисело мляко

За намазване на тавата:
* 2 с.л. свинска мас
* 2 с.л. галета за поръсване

За запържване:
* 5 с.л. олио
* 1 с.л. галета

> Нужни са още около 100 г брашно за разточване на корите




Приготвяне:
Можете да използвате домашна хлебопекарна за омесване на тестото.
Продуктите се слагат в описания ред и пекарната се пуска на програма тесто.
В този случай не е нужно предварително да се активира маята.
В случай че нямате хлебопекарна:
* Брашното се пресява в тава. Прави се кладенче по средата и се добавя водата, маята, 1 ч.л. сол и 1 с.л. захар. Разбърква се да стане на кашица и се оставя да втаса.
* Добавя се останалата захар, солта, белтъците, мазнината, киселото мляко и се замесва меко тесто.
* Оставя се да втаса на топло, докато удвои обема си.
* Готовото тесто се премесва на поръсен плот с брашно. Разделя се на 8 части.
* Всяка част се разточва на квадрат 40х40 см., върху поръсен плот с брашно.
* Слага се една разточена кора, намазва се с разтопената мазнина (масло+мас). Отгоре се поръсва с натрошено сирене. Върху нея се слага следващата кора, намазва се с разтопена мазнина и се поръсва със сирене. Така се редува, докато свършат корите.
* Тутманикът се сгъва от четирите страни, да стане на плик. Обръща се и се поставя в тава, намазана със свинска мас и поръсена с галета.



* Оставя се да втаса за около 45 мин.
* Намазва се с разбитите жълтъци с кисело мляко.
* Пече се в предварително загрята фурна на 220 градуса, около 50 мин.
* При нужда се покрива с лист алуминиево фолио, но не плътно, а само се поставя отгоре листът фолио, за да не изгори, докато се пече.
* Готовият тутманик се изважда от фурната.
* Сгорещява се олио с добавена супена лъжица галета и се полива тутманикът.



Рецепта за Панагюрски тутманик може да видите в сайта на Бон Апети тук: Панагюрски тутманик
И още едно вкусно предложение за Панагюрски тутманик На кафе при дядо хаджия
Това е традиционната рецепта за направа на Панагюрски тутманик.




Тутманикът остава леко клисав в средата. Предполагам, че е нормално, но по-опитните ще споделят, дали е така. Въпреки това е много вкусен, а и различен, с интересна технология и визия, и си заслужава да се опита.
Опитайте и вие и споделете резултата. :)


неделя, 2 март 2014 г.

Торта с паста


Тази седмица Lidl България ме изненадаха с подарък, вкусни продукти от тяхната верига магазини, които може да намерите от 3-ти март в специалната италианска седмица в магазини Lidl.


Lidl, благодаря Ви за страхотната изненада и за чудесните продукти!
Качествени, вкусни, и определено заслужават внимание, затова пристъпвам към ястието, което сътворих, и което с апетит си хапнахме снощи, а някои поискаха и допълнително. :)

Идеята за тортата от днешната публикация видях в Бон Апети
Използвах подаръците за направата на ястието и се получи чудесна и много вкусна торта.





А ето и нужните продукти:

За масленото тесто:
* 250 г брашно
* 125 г краве масло
* сол на вкус

За бешамела:
* 40 г краве масло
* 60 г брашно
* 800 мл прясно мляко
* сол и черен пипер на вкус
* индийско орехче на вкус

Източник: Бон Апети

За плънката:
* 500 г талиатели с яйца Italiamo
* 200 г италиански салам Fiorentino
* 200 г Gorgonzola piccante
* 500 г гъби
* 200 г кашкавал
* 50 г краве масло
* сол и черен пипер на вкус
* риган на вкус



* За тестото в блендер се смесват студеното масло, брашното и солта. Смилат се закратко, наливат се около 3 с. л. студена вода за спойка.
* Тестото се оформя на топка, покрива се с фолио за свежо съхранение и се оставя в хладилник.
* Маслото за бешамела се загрява и в него се запържва брашното, докато стане златисто. Налива се млякото, бърка се енергично, докато се превърне в гъст сос.
* Подправя се със сол, черен пипер и по желание с индийско орехче, след това се охлажда.
* Пастата се сварява в 5 л подсолена вода. Измива се под течаща студена струя вода и се оставя да се отцеди.
* Гъбите се нарязват на полумесеци и се задушават в маслото. Подправят се със сол, черен пипер и щипка риган.
* Тестото се разточва на тънка кора и с помощта на форма за торта с махащо се дъно (диаметър 26 см) от него се изрязва кръг и стени.
* След това дъното и стените на формата се покриват с парчета хартия за печене. Стените е добре да са намазнени, за да се залепи хартията. Изрязаното тесто се поставя във формата, като се притиска. (За стените не съм ползвала хартия за печене. Намазах ги с масло и прилепих тестото).
* Върху основата се настъргва половината кашкавал, добавя се част от пастата. Следва част от бешамеловия сос, част от гъбите, част от нарязания на ситно салам и част от сиренето горгонзола. Така се редуват продуктите, докато свършат.
* Завършва се с паста, поръсва се с останалия кашкавал и се накъсва на хапки сирене горгонзола.
* Тортата се пече в предварително загрята фурна на 180 градуса, за около 45 мин.
* Оставя се да се охлади 30 мин и се сервира на порции.

Съвет от Бон Апети:  Ако искате да не е препечена пастата отгоре, след първите 20 минути печене, поставете алуминиево фолио, но не плътно, за да не се залепи кашкавалът.





Още веднъж, с благодарности към Lidl за чудесната изненада, и на Бон Апети за прекрасната рецепта!









Ако решите да опитате тази страхотна торта с паста, продуктите може да намерите във верига магазини Lidl от 3 март 2014 г - италианска седмица. :)