четвъртък, 8 декември 2022 г.

Ганайски понички - Bofrot



Ганайски понички Bofrot

450 г брашно + 1 с.л.

1 равна ч.л. бакпулвер

1 ч.л. суха мая /аз използвах 10 г прясна мая/

40 г кристална захар

1/2 ч.л. сол

280 мл прясно мляко /в някои рецепти се комбинира сухо мляко и вода в съставките, или изпарено мляко и вода/

30 г разтопено краве масло

1/2 ч.л. индийско орехче

1 ч.л. есенция ванилия, бадем или ананасова есенция

Олио за пържене на поничките


В купа се смесват прясното мляко, 1 с.л. от захарта и 1-2 с.л. от брашното и сместа се разбърква. Оставя се да се активира маята.

В отделна купа се пресява брашното с бакпулвера, добавят се втасалата мая и останалите съставки и се замесва леко лепнещо тесто. Прехвърля се на плота и продължава да се доомесва с добавяне на минимално количество брашно при нужда, тъй като при продължително месене тестото става много еластично, меко, едва полепващо по ръцете. Целта е да се активира глутенът и да постигнем по-меко и еластично тесто. Първоначално може много да залепва по ръцете и тогава поръсете съвсем малко брашно отгоре, ако не можете да се справите и продължете да месите. Ще става по-еластично и хубаво и ще спре да лепне. Не трябва да се получава твърдо тесто.

Разделете на 20 части и всяка оформете с ръце хубаво на топче. Подредете в леко набрашнена тава или индивидуални изрезки хартия за печене. Оставете да втасват 1 час и изпържете /като обръщате периодично/ в малък съд пълен със загрята мазнина, на среден огън /да не е много силно загрята, за да не изгарят отвън, а вътре да остават сурови. При мен пърженето на порция понички беше около 10 минути на порция, като обръщах периодично на 15-20 секунди. Изваждат се върху кухненска хартия да се отцедят. 

Отвън стават хрупкави, а вътре меки.


Забележка: Срещат се различни рецепти за приготвянето на поничките. Различни пропорции и някои различни съставки. Характерни са за някои африкански държави, като носят различно наименование във всяка от тях. В Гана са известни като Bofrot/Boflot. Правят понички с течно и с твърдо тесто, но като че ли по-характерно за ганайските понички е твърдото тесто - сухо тесто. Може да се използва в тестото сухо мляко, като се увеличи водата в рецептата, или изпарено мляко. Есенции ванилия, ананас, бадем - някаква есенция да има. Индийското орехче е характерното за тези понички. В някои рецепти има яйце, в други няма. Яйцето дава по-богат вкус. А ако се използва мляко в рецептата, казват че потъмняват по-бързо при пържене.

Ако се добави повече захар, втасват по-бавно и може да се увеличи маята в рецептата.

Моето тесто нощува една нощ на студено. Реших да си спестя сутринта време, а и 99% тестените, които се пържат, ако са с престояло тесто по-дълго време стават по-пукави и въздушни. Около час по-рано го извадих да стои на стайна температура (22 градуса), премесих и оформих топчетата. Стояха още 1 час и тогава ги изпържих.



Ето рецепти: https://www.youtube.com/watch?v=o7wQGz6CwVI&list=PLuppoqV_2wUaw2FrNCDOFj-YZ3FHQkCES

И тук: https://www.youtube.com/watch?v=ykgI0a5fhoQ&list=PLuppoqV_2wUaw2FrNCDOFj-YZ3FHQkCES&index=2

Тук: https://ndudu-by-fafa.blogspot.com/2017/04/the-dry-ghanaian-doughnut-recipe.html





Няма коментари: