Днес беше у нас денят за правене на козунаци за празника.
Новият аромат който изпробвах е за козунак с лавандула и лимонов чийзкрем. С крема не случих и се оказа неподходящ за пълнеж, защото почти изчезна, но пък аромата се запази в козунака и се получи нещо много вкусно. Затова и споделям.
За 2 големи козунака или 4 по-малки.
Моите са печени в тавички 20х15 см.
* 4 яйца М размер (със стайна температура)
* 250 г захар
* 300 мл прясно мляко
* 70 г меко масло
* 70 мл олио
* 1 с.л. цвят лавандула
* 1 пакетче захар с аромат на лимон
* лилава боя за сладкиши
* около 1- 1,100 кг брашно за козунак
* 1 и 1/2 кубче мая (натрошава се най-отгоре върху брашното)
Тестото може да омесите в хлебопекарна на програма тесто и да оставите да втасва в нея.
Слагате всички продукти, включвате програмата, оставяте да меси в продължение на 20 минути, спирате програмата, включвате отново отначало и оставяте целия цикъл на месене и втасване.
За ръчно месене:
Маята се разтваря в част (150 мл) от много леко затопленото, но не горещо мляко, с лъжица от захарта и добавени 3-4 с.л. брашно, Разбърква се сместа и се оставя да се активира и набъбне.
Останалото брашно се изсипва в купа, прави се кладенче в средата, добавят се яйцата и захарта, разбъркват се, добавят се останалото мляко, мазнината, втасалата мая, подправките, боята и се замесва тесто. Първоначално може и леко да лепне по ръцете, но не добавяйте брашно. Преместете на плота и месете с ръце. Остават съвсем леки следи по ръцете, а при продължително измесване, ръцете ви ще останат сухи. Месете в продължение на 15 минути, като разтегляте подпирайки с една ръка единия край на тестото, а с другия плъзгайте разтегливо по плота в срещуположна посока, сгъвайте и пак разтегляйте.
Готовото тесто се поставя в дълбока купа намазана с масло. Покрива се с фолио за свежо съхранение и се оставя да втаса на стайна температура. Следи се да удвои обема си. Не е нужно да поставяте на топло място, но все пак да не е студено вкъщи. На стайна температура ми се получава най-стабилно тесто, което лесно се меси, оформя и по-качествено втасва. Тук вече се иска търпение и изчакване.
Но ако е много топло в стаята, тестото ще втаса доста по-бързо, отколкото ако е 20 градуса температура.
Втасалото тесто се премества на плота. Разделя се на две за два големи козунака или на четири, за четири малки козунака. Всяка част се разделя отново на няколко части, в зависимост, с колко фитила ще искате да сплетете козунаците и в какви форми да ги направите.
Моите са силно казано сплетени. По един фитил прегънат на две и усукан.
А тук може да видите интересни плетки: Плетка козунаци
Пълнеж: Лимонов чийзкрем
* 200 г крема сирене натурално
* 4-5 с.л. пудра захар
* 1/2 ампула есенция лимон
* 1/2 пакетче лимонови кори
* жълта сладкарска боя
Всички съставки се смесват и разбъркват.
Разделените части тесто за фитилите разточвам директно върху плота с точилка, без да намаслявам или поръсвам с брашно. Може да се разтеглят и с ръце, но традиционното тесто разточвам. С тестото се работи лесно и не полепва. Не разточвайте фино, а направете неголеми правоъгълници, сложете от крема по дължина, навийте на руло, притиснете краищата, за не изтича крем и усучете фитила. След това сплетете бройката фитили на плитка (3 фитила), усучете (2 фитила) или изберете плетки с повече фитили.
Сплетените козунаци се поставят в хартиени капсули за козунаци, или в алуминиеви такива, намазани с масло, или тавички покрити с хартия за печене. Желателно е тестото да влиза свободно в тавичката, и да има място от всички страни по малко, за да може да расте и да се надигне хубаво, без да се накъсва, а тавичките да са по-високи, или поне 5-7 см височина да има.
Покриват се с фолио за свежо съхранение и се оставят да втасат. Тук вече ги подредих под едно поларено оцеалце, покрих с фолио и чиста кърпа и ги завих. Оставих да втасват, като от време на време надниквах дали са позапълнили тавите.
Фурната се загрява на 180 градуса с долно включен вентилатор.
Козунаците се намазват с разбит белтък, поръсват се със захар, филирани бадеми, или каквото желаете, а може да намажете само с белтък и както аз съм направила, след изпичане и охлаждане, да полеете с глазура от белтък, лимонов сок и пудра захар и да украсите със захарни сърца и пеперудки, лавандула.
Козунаците се пекат на едно ниво над долното. Печенето е около 30-40 минути, като зависи от силата на фурната. Преценете и при нужда намалете температурата. Козунаците може да се изпекат и на 160 градуса. Също може да покриете с лист алуминиево фолио, за да не изгорят отгоре. Ако са малки козунаци, ще се изпекат доста по-бързо.
След като изстинат се съхраняват плътно увити във фолио за свежо съхранение.
А ето и останалите козунаци за 2018 г. Рецептите са публикувани тук: Традиционен козунак и козунак със заквасена сметана
Със заквасена сметана и пълнеж от бял шоколад и сушени череши, с локум и стафиди.
Традиционни козунаци с тъмен шоколад и сушени череши, с ябълков мармалад и стафиди, с локум и стафиди.
1 коментар:
Виждам, че не съм само аз луда да меся хиляда козунака:))
Чудесни са всичките, преди време имах идея да правя козунак с лавандула, но така и не си намерих:)
Публикуване на коментар