петък, 15 ноември 2019 г.

Пилешки дробчета с мамалига



Мамалига, полента, качамак, както и да се нарича - любимо ми е. От дете обичам да хапвам мамалига запържена с червен пипер с масло, с добавено сирене и нетипично за някои хора - добавен на малки порции концентриран плодов сироп (от тия сиропи, които едно време майките ни често приготвяха, най-вече от сини сливи и вишни).
Често срещано в моя край е да се консумира и със сладък маджун. Една сладост, която все по-рядко се прави в наше време.
Идеята за вечеря видях в този сайт: Дробчета по румънски с полента (мамалига), като пропуснах лука и доматите. Исках да наблегна на вкуса на дробчетата и отделилата се вкусна мазнотойка в соса при пърженето им.

За 3 порции според мен са достатъчни 200 г царевичен грис и около 600-700 г дробчета, но за въпросната порция на снимката съм сложила 1/2 от количеството грис, та може той да се увеличи, ако като мен обичате повечко качамак.
За направа на мамалигата съотношението грис-вода е 1:4, но аз добавям малко повече 1:5, защото не обичам да е много стегната мамалигата, но така или иначе при охлаждане се втвърдява.

Рецепта:
* 600-700 г пилешки дробчета
* 50 г краве масло
* 3-4 с.л. зехтин или олио
* 1 ч.л. червен пипер
* 1/2 ч.л. черен пипер
* 1 ч.л. сол

За мамалигата (качамак)
* 200 г царевичен грис
* 1 литър вода
* 1/2 ч.л. сол
* 50 г краве масло

Водата за мамалигата се слага да заври, добавя се солта, а след като заври на тънка струйка се добавя царевичния грис и се бърка енергично на умерен огън, докато се сгъсти. Всичко това се случва в рамките на 2-3 минути и мамалигата е готова.
Маха се от котлона, добавя се кравето масло и се разбърква, докато го поеме. Разпределя се в сервизни чинии.

В тиган се загряват кравето масло с другата мазнина и се добавят дробчетата. Задушават се под капак за 5-6 минути/може да отнеме повече време/, като периодично се разбъркват. Дробчетата много пръскат при пържене, затова ползвам капакът за щит, когато разбърквам и след като започнат да потъмняват добавям сол, черен пипер и секунди преди да махна тигана от огъня добавям червения пипер, разбърквам за секунда и свалям от огъня.
Тъй като запърженият червен пипер не е много здравословен, опция е да се поръси върху мамалигата червен пипер и после да се полее със сгорещената мазнина от тигана.
Понякога дробчетата при пържене пускат малко вода и първо се задушават, след това се запържват... и така времето за приготвяне ми се увеличава на около 10-12 минути, а понякога направо започват да се пържат (зависи как са били съхранявани, дали са били замразявани, или са пресни)... и са готови за 5-6 минути, но и в двата случая накрая ми се получават супер.
Ако тиганът не е с голяма вместимост, дробчетата може да се разделят на две порции при пържене. Така времето за приготвяне се съкращава и стават равномерно изпържени.

Сервираме дробчетата върху мамалигата и поливаме с мазнината от тигана /тая мазнинка ми е любима, с част от раздробени дробчета/.



1 коментар:

vesela каза...

Леле, ама си се вихрила...